Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj | Zaloguj sięrss

Możliwość komentowania Higiena intymna, czyli jak zapobiegać powstawaniu infekcji intymnych? została wyłączona

Higiena intymna, czyli jak zapobiegać powstawaniu infekcji intymnych?

| porady | 30 września 2020

Dbanie o higienę intymną jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych problemów, takich jak podrażnienia czy infekcje. O higienę intymną powinno dbać się regularnie za pomocą dedykowanych kosmetyków, które mają działanie pielęgnujące, ale także pomagają utrzymać prawidłowe pH.

Higiena intymna daje nie tylko poczucie świeżości i komfortu, ale także – odpowiednio wykonywana – jest doskonałą profilaktyką przeciwko infekcjom. Dzięki specjalistycznym kosmetykom część patogenów odpowiadających za powstawanie zakażeń bakteryjnych oraz rozwój grzybicy, zostaje zlikwidowana.

Niewłaściwie wykonywana higiena intymna bardzo często wywołuje długotrwały dyskomfort, na który składają się nawracające infekcje i towarzyszące im upławy, pieczenie, nieprzyjemny zapach, swędzenie, a nawet opuchnięcia.

Dbanie o czystość okolic intymnych gwarantuje komfort – również psychiczny. Jednak i w tym przypadku można przedobrzyć.

Prawidłowa higiena intymna

Na prawidłową higienę intymną składa się przede wszystkim umiar. Organizm każdej zdrowej kobiety sam dba o zachowanie odpowiedniej mikroflory pochwy. Za jej kwaśny odczyn (pH 4,5) odpowiadają pałeczki kwasu mlekowego. To właśnie one tworzą swego rodzaju barierę chroniącą okolice intymne przed infekcjami.

Gdzie w tym umiar? W pielęgnacji. Zbyt intensywne dbanie o higienę okolic intymnych uszkadza warstwę ochronną, co doprowadza do częstszego pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości.

Najczęstszą przyczyną powstawania infekcji jest właśnie nadgorliwość. Okolice intymne nie wymagają podmywania ich po każdej wizycie w toalecie. Dyskomfort, który odczuwają wówczas kobiety, funkcjonuje jedynie w ich głowach i nie ma realnego odzwierciedlenia w stanie narządów intymnych.

Naturalną mikroflorę bakteryjną pochwy uszkadzają również antybiotyki, antykoncepcja hormonalna, stres, sauna, baseny, jacuzzi, częste współżycie, a także niektóre choroby, takie jak cukrzyca.

Lekarze sugerują, by dbać o higienę okolic intymnych regularnie, ale niezbyt często. By uchronić się przed infekcją i jednocześnie nie wypłukiwać dobroczynnych bakterii, powinno się to odbywać 1-2 razy dziennie.

Niezalecane jest korzystanie z wanny. Jeśli mamy wybór, wybierzmy prysznic, jeśli nie – kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Pielęgnację okolic intymnych należy przeprowadzać bez udziału myjek czy gąbek, które są siedliskiem bakterii. Płyn do higieny intymnej powinien być nanoszony na czystą dłoń, którą myjemy zwilżone okolice intymne od przodu do tyłu. Kierunek ruchu jest niezwykle ważny, ponieważ w ten sposób nie przenosimy bakterii znajdujących się w okolicach odbytu.

Następnie wystarczy dokładnie opłukać okolice intymne ciepłą, ale nie gorącą, bieżącą wodą i osuszyć je za pomocą ręcznika przeznaczonego jedynie do tego celu. Ręcznik ten należy wymieniać na czysty co kilka dni.

Higiena intymna podczas miesiączki

W czasie trwania miesiączki należy pamiętać o umożliwieniu swobodnego wydalania złuszczającej się śluzówki macicy. Ważne jest również niwelowanie nieprzyjemnego zapachu. Dlatego zalecany jest szybki prysznic rano i wieczorem. Przy standardowym krwawieniu powinno to w zupełności wystarczyć.

Również w tym wypadku podmywanie się po każdej wizycie w toalecie nie jest pożądane. Podczas mocniejszych krwawień wystarczy zastosować chusteczki do higieny intymnej. Pomogą one w odświeżeniu się i zapewnią poprawienie komfortu psychicznego.

Niezwykle ważna jest regularna wymiana podpasek oraz tamponów. Powinno się to odbywać maksymalnie, co 4 godziny, ponieważ na krwi namnażają się bakterie, ponadto zbyt długo niewymieniany tampon może skutecznie tamować usuwanie wydzieliny.

Zwolenniczek używania tamponów jest wiele – są wygodniejsze i nie odznaczają się pod ubraniem. Jednak mogą one doprowadzać do wystąpienia syndromu szoku toksycznego, jeśli nie są regularnie wymieniane. Jest to jeden z powodów przez które nie zaleca się stosowania tamponów na noc.

Każdą zmianę podpaski czy tamponu, powinno poprzedzać dokładne umycie rąk.

Regularne odświeżanie okolic intymnych podczas miesiączki za pomocą nawilżanych chusteczek do higieny intymnych, a także częsta zmiana tamponów lub podpasek, skutecznie zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu, zmniejszając również ryzyko wystąpienia infekcji.

Zespół wstrząsu toksycznego dotyka głównie kobiet, stosujących tampony. Wywołuje go toksyna (TSST-1), wytwarzana przez gronkowiec złocisty. Do pewnego poziomu toksyna ta jest niemal nieszkodliwa, gronkowiec bytuje w organizmie niezauważony. Gdy odporność organizmu się obniży, jak podczas menstruacji – TSST-1 może spowodować zgon.

Do najczęściej pojawiających się objawów wstrząsu należą:

 • wysoka gorączka,
 • niskie ciśnienie,
 • oszołomienie,
 • złe samopoczucie,
 • śpiączka,
 • niewydolność wielonarządowa,
 • wymioty,
 • bóle mięśni,
 • biegunka,
 • zawroty głowy,
 • uczucie słabości,
 • wysypka.

Z używania tamponów całkowicie powinny zrezygnować kobiety, które mają skłonności do powstawania infekcji.

Depilacja a higiena intymna

Badania dowodzą, że depilacja sprzyja powstawaniu infekcji skórnych i intymnych. Golarki odpowiadają za powstawanie otarć i mikroranek, do których dostają się patogeny. Z kolei chemiczne substancje przeznaczone do depilacji podrażniają delikatną skórę, a jeśli znajdą się w pobliżu błon śluzowych – niszczą naturalną mikroflorę.

Oczywiście nadmierne owłosienie również nie sprzyja zachowaniu należytej higieny – szczególnie podczas miesiączki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie depilacji, jednak zmniejszenie jej częstotliwości, na przykład do jednego razu w tygodniu. Należy pamiętać, że golarka używana do okolic intymnych powinna być zawsze zdezynfekowana i czysta.

Preparaty do higieny intymnej

Do higieny intymnej nie powinno się używać mydła. Ma ono zasadowy odczyn, oscylujący w granicach 8,5 pH, podczas gdy prawidłowe pH pochwy wynosi 3,8-4,5. Sprawia to, że mydło uszkadza naturalną barierę ochronną okolic intymnych. Dlatego też do pielęgnacji okolic intymnych powinny być używane płyny do higieny intymnej (np. Ziaja płyn do higieny intymnej). Dobre preparaty zawierają w swoim składzie kwas mlekowy, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH pochwy, a także substancje nawilżające, regenerujące i łagodzące podrażnienia.

Podczas dbania o strefę intymną należy unikać dezodorantów do higieny intymnej. Jest to produkt mocno perfumowany, który często doprowadza do wystąpienia uczuleń i podrażnień. Ponadto ma za zadanie jedynie zamaskować nieprzyjemny zapach.

Niewskazane jest również przeprowadzanie irygacji pochwy, ponieważ nawet na kilka dni wypłukuje ona wszystkie ochronne bakterie, wyjaławiając narząd rodny i pozostawiając go na pastwę patogenów. W takich warunkach znacznie łatwiej powstaje zakażenie przydatków, drożdżyca czy zapalenie pochwy.

Higiena intymna latem

Latem wysoka temperatura sprzyja powstawaniu i rozwijaniu się drobnoustrojów. W okresie letnim częściej korzystamy z basenów, jeździmy nad jeziora – zwiększa to ryzyko powstawania infekcji intymnych.

W podróży zachowanie należytej higieny intymnej bywa trudne, dlatego warto pamiętać o myciu rąk, nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również przed. Przydatne mogą okazać się jednorazowe nakładki na deskę oraz nawilżane chusteczki do higieny intymnej, których nie należy zastępować tradycyjnymi mokrymi chusteczkami do rąk. Są one mocno perfumowane i mogą wywołać podrażnienia.

Po wyjściu z basenu należy od razu udać się pod prysznic. Z kolei idąc do sauny należy zaopatrzyć się w dodatkowy ręcznik, na którym będzie można bezpiecznie usiąść.

Higiena intymna w ciąży

W trakcie ciąży zdecydowanie łatwiej o pojawienie się infekcji, dlatego szczególną uwagę należy przywiązywać do higieny. Niektóre z występujących zakażeń mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie kobiety i dziecka, a nawet przyspieszyć poród. Podczas ciąży odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy, co ułatwia rozwój zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym. Odpowiadają za to hormony – estrogen i progesteron.

Kobiety, nie tylko te będące w ciąży, powinny nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę. W przypadku stosowania wkładek higienicznych trzeba pamiętać o ich częstej zmianie – nawet co trzy godziny.

W czasie trwania ciąży należy zrezygnować z brania długich kąpieli, przeprowadzania irygacji oraz mycia się za pomocą gąbki. Używany płyn do higieny intymnej powinien zawierać w swoim składzie kwas mlekowy i pH na poziomie 5,5. Wówczas zewnętrzne narządy płciowe będą posiadały odpowiedni odczyn.

Zarówno podmywanie okolic intymnych, jak i ich podcieranie powinno odbywać się od przodu do tyłu, by nie przenosić w okolice pochwy bakterii kałowych.

Z kolei do wycierania okolic intymnych należy używać przeznaczonego jedynie do tego celu ręcznika. Powinien od być szybko suszony, by nie rozwinęły się na nim patogeny oraz często zmieniany.

Każda infekcja intymna występująca w ciąży musi zostać zgłoszona lekarzowi ginekologowi. Samodzielne próby leczenia mogą zaognić zakażenie. Ponadto nie wszystkie preparaty można stosować w czasie ciąży.

Higiena intymna w połogu

Kobiety po porodzie muszą szczególną uwagę przywiązywać do dbania o higienę intymną. Macica w trakcie połogu jest przez wielu porównywana do dużej, gojącej się rany, którą należy odpowiednio oczyszczać.

Podczas połogu higiena intymna powinna odbywać się po każdej zmianie wkładki i wizycie w toalecie. Zaleca się stosowanie żeli, płynów lub pianek do higieny intymnej, szarego mydła lub środka antyseptycznego z przegotowaną wodą. Dopóki krwawienie nie ustanie nie powinno się brać kąpieli w wannie, ze względu na zbyt duże ryzyko pojawienia się zakażenia oraz możliwość zwiększenie się intensywności krwawienia. Po kąpieli miejsca intymne należy osuszać za pomocą jednorazowych ręczników.

Higiena intymna mężczyzn

O higienie intymnej mężczyzn nie mówi się wcale lub bardzo niewiele. Zaniedbywanie przez mężczyzn higieny okolic intymnych może doprowadzać do zakażeń dróg rodnych u kobiet.

Skóra mężczyzn jest gruba i licznie porośnięta włosami, ponadto posiada zdecydowanie więcej gruczołów potowych oraz łojowych. Wszystko to wpływa na intensywność pocenia się w okolicach intymnych. Ponadto pot stwarza doskonałe warunki do rozmnażania się drobnoustrojów, które odpowiadają za brzydki zapach i rozwój infekcji.

Męska pielęgnacja okolic intymnych powinna być wykonywana przynajmniej raz dziennie, a także po każdym stosunku. Do mycia stref intymnych należy używać specjalistycznych kosmetyków. Mocno perfumowane preparaty, czy zwykłe mydło, zabijają naturalną florę bakteryjną. Płyny do higieny intymnej mężczyzn (np. łagodzący żel do higieny intymnej dla mężczyzn) posiadają przyjazny, kwaśny odczyn pH, który zapobiega powstawaniu zakażeń.

Podobnie jak u kobiet – nie zaleca się, podczas mycia okolic intymnych, używania myjek i gąbek.

Higiena intymna dziewczynek

Z ginekologicznego punktu widzenia, dziewczynka przestaje być dzieckiem, gdy wystąpi u niej pierwsza miesiączka. W praktyce następuje to już nawet w okolicach 9-10 urodzin dziecka.

Od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki, przestrzeganie zasad higieny intymnej dziewczynki, powinno wyglądać tak samo, jak dorosłej kobiety i trwać już do końca życia.

Podsumowanie

Preparaty do higieny intymnej są niezbędne do zachowania należytej czystości okolic intymnych i zapobiegania powstawaniu infekcji. Należy jednak pamiętać, by używać ich jedynie zewnętrznie, ale też niezbyt intensywnie.

Brak tagów

880 liczba wyświetleń,  dzisiaj

  

Reklama

Polecamy